Ismét egy remek programra hívjuk fel a figyelmet.

2022. november 2-án, szerdán 17 órakor a Baráti Kör soron következő rendezvényén, személyesen találkozhatunk Frank Ivánnal, iskolánk egykori diákjával, a „Kissrác a kisvárosból (1944-1956)” cimű könyv szerzőjével.

Gondolatok a szerzőtől a program kapcsán:

A kissrác az általános iskoláit valóban egy kisvárosban végezte el, majd a fővárosban kötött ki. Egy közgazdasági technikum padjait kezdte koptatni, és az iskola kollégiumában lelt otthonra. Hogy-hogy nem, mindez a Mester utcában történt, egészen pontosan a Mester utca 56-58-ban. Az iskola pontos
neve nem íródott le a könyvben, de aki ismeri a mai nevén Szent István Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégiumot, minden bizonnyal ráismer. Merthogy a szerző ebben az intézményben töltötte a napjait 1956-tól 1960-ig. 1960-ban, köszönhetően szakmailag és emberileg is kiváló tanárainak,
leérettségizett. Nem lett ugyan pénzügyi szakember, bár a munkás életét az OTP XVI. kerületi fiókjában kezdte, mint totó-lottó ügyintéző, pedig lehet, hogy szép pályát is befuthatott volna – tessék csak Csányi Sándorra gondolni, aki szintén ezek között a falak között kezdte nem akármilyen
karrierjét. Na, de akkor ki írta volna meg ezt a könyvet? A könyvbeli főhős, Halasi Péter életének egy nagyon rövid időszaka volt az a három hónap, ami a regény utolsó harmadában íródik. De ami ebben a három hónapban történt, az meghatározó jelentőségű lett számára. Rajkék újratemetése, október 23 történései: a tűntetés, a Sztálin szobor ledöntése, harcok a Mester utca környékén, a forradalom győzelme. Mindezek megtörténtekor az iskola kollégiumában lakott, de a véletlen folytán néhány társával ott lehetett, ahol az események történtek. Ám ugyanilyen fontos volt, amit
ugyanebben az időben társaival, nevelőivel átélt a kollégiumban.

Ez a néhány sor azoknak íródott, akik ennek az iskolának a diákjai voltak. De a könyv nemcsak az iskoláról szól. Hanem egy kissrácról, akit 1944-ben egy vidéki kisvárosból deportáltak, aki szerencsésen életben maradt. Aki 1948-ben kezdte el az iskoláit ugyanabban a kisvárosban, ahonnan
elhurcolták. Aki kisgyerekként látta a körülötte zajló eseményeket, próbálta felfogni, mi is történik körülötte, miért különböztetik meg az embereket, elítélve, hátrányba hozva olyanokat is, akiket ő nagyon is szeretett. Miért lehetett ő úttörő, mások, az osztálytársai, barátai közül néhányan meg
nem, miért volt zsidózás, kulákozás, miközben gyerekfejjel fogalmuk sem volt arról, hogy ezek pontosan mit jelentenek. De a történetek nem csak ilyen problémákról szólnak. Gyerekszerelem, barátság, árulás – egymásba fonódó történetek. Ez a Kissrác a kisvárosból.
Frank Iván, I-IV c.

A beszélgetés végén lehetőség lesz a kötet megvásárlására, dedikáltatására is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük